Jaki monitor dotykowy wybrać? Poradnik zakupowy

Z głównych założeń producentów wynika, że monitor dotykowy (interaktywny) ma być urządzeniem wielkoformatowym, na które mogą zostać nanoszone pewnego rodzaju notatki czy wyświetlane obrazy, konieczne do przedstawienia w danym momencie większej grupie osób. Jeśli chodzi o dotykowe monitory – https://www.posiflex.com.pl/pl_jak-wybrac-odpowiedni-monitor-dotykowy,207.html – to przede wszystkim dostępne w sprzedaży mają przekątne 55”, 65”, 70” oraz 84”. Czym się należy zatem kierować wybierając najlepszy i najbardziej praktyczny monitor interaktywny?

Monitor dotykowy – odpowiednie dopasowanie wielości do potrzeb

W pierwszej kolejności, zanim zaczniemy rozważać inne cechy dotykowych monitorów warto zastanowić się nad wielością obrazów, jakie przy jego pomocy będą wyświetlane. Ponieważ od tego w dużej mierze zależy wybór urządzenia o najbardziej odpowiedniej wielkości. Tak jak i w telewizorach, tak w przypadku tego rodzaju monitorów, wielość określa się przy pomocy określenia przekątna, której wartość wyrażona jest w calach. Przy wyborze przekątnej przede wszystkim należy kierować się wielkością, a także układem pomieszczenia, w jakim docelowo owy monitor ma zostać umieszczony. W praktyce wygląda to tak, że im większe jest pomieszczenie, tym odpowiednio większy monitor należy do niego dobrać. Warto jednak zapamiętać, że zarówno ten za mały, jak i za duży w stosunku do wielkości pomieszczenia niezbyt pozytywnie wpłyną na komfort jego użytkowania. Zawsze jeśli jest taka możliwość warto w pomieszczeniu przetestować monitor, zanim jeszcze zacznie być on w nim użytkowany na co dzień.

Parametry, jakie posiadać musi dobry monitor dotykowy

W Polsce monitory interaktywne swoją popularność stopniowo zwiększają już od 3-4 lat. Jest to rozwiązanie które powoli, aczkolwiek niezwykle skutecznie wypiera znane i dość powszechne w użytkowaniu tablice interaktywne. Nie wszystkie monitory dotykowe są jednak odpowiednio wysokiej jakości. Oto parametry, którym przed dokonaniem zakupu warto się dokładniej przyjrzeć:
– warto wybrać ten dotykowy monitor, który będzie wyposażony w rozdzielczość natywną Full HD (1920 x 1080), bowiem zdecydowana większość materiałów, jakie są dostępne do wyświetlania tworzone są właśnie w tej, a nie inne rozdzielczości;
– aby praca z monitorem była komfortowa i możliwa na wielu płaszczyznach, warto przede wszystkim wybrać ten monitor, który posiada komplet złącz audio wideo, czyli przynajmniej jedno HDMI oraz VGA, wejście i wyjście audio. To absolutne minimum. Jedna jak twierdzą specjaliści, warto wybierać te monitory, które wyposażone zostały w 2-3 wejście cyfrowe typu HDMI. Według nich takie monitory dotykowe będą znaczniej bardziej praktyczne w zastosowaniu;
– dobry monitor dotykowy powinien mieć wbudowane co najmniej dwa głośniki, o mocy nie mniejszej niż 10 W;
– przydatna będzie również wzmacniana szyba frontowa,
– ważna przy wyborze monitora jest również ilość punktów dotyku w jakie jest wyposażony. Im więcej tym lepiej, jednak punktów nie powinno być mniej niż 4.

Monitory z możliwością wbudowania do komputera

Wiele współczesnych monitorów posiada także możliwość wbudowania och do komputera. Ja się okazuje, są one niezwykle praktyczne w wykorzystaniu, ze względu przede wszystkim na swoją wielofunkcyjność. Zalety takich monitorów to:
– mniejsza ilość kabli niezbędnych do prawidłowego działania obu urządzeń,
– niezwykle prosta obsługa,
– oszczędność dużej ilości czasu, który można przygotować między innymi na odpowiednie przygotowanie się do wyświetlanej na monitorze treści (chodzi tu o wykłady czy zajęcia lekcyjne).

0 thoughts on “Jaki monitor dotykowy wybrać? Poradnik zakupowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *